fbpx

Pelėsiai ir jų keliami pavojai – jų negalima ignoruoti

pelėsiai
+

Pelėsiai. Tai nemalonus žodis.  Nė vienas namų šeimininkas nenori girdėti ar net pagalvoti, kad jų valdose gali įsiveisti pelėsių. Pelėsis yra dvokiantis, neišvaizdus ir jo sunku atsikratyti, tačiau tai ne vieninteliai pelėsio keliami nemalonumai.

Pelėsiai kenkia jūsų namams

Iki to laiko, kol pelėsis užauga tiek, kad jį būtų galima pastebėti – pagal kvapą bei matyti plika akimi, problema paprastai jau būna daug didesnė ir įsisenėjusi.

Pelėsio atsiradimą dažniausiai lemia su drėgme susijusios problemos namuose, tokios kaip nesandarus stogas, varvanti santechnika, potvynis ar apliejimas, drėgni pamatai ir rūsys, kondensatas ant langų bei  vėdinimo trūkumas. Daugiausiai drėgmės yra vonioje ir virtuvėje, taip pat mažuose miegamuosiuose, todėl čia ir dažniausiai atsiranda pelėsis.

Kad ir kokia būtų priežastis, nereikėtų ignoruoti pelėsio. Tai nėra tas problemos tipas, kurią ignoruojant, ji išnyks. Priešingai – pelėsis tik dar labiau išplis.

pelėsiai namuose

Pelėsiai plinta namuose

Pelėsis plinta per sienas ir izoliacines medžiagas. Jis naikina medžiagas ant kurių „gyvena“. Jei nesiimama veiksmų, pelėsis buvęs tik kaip maža lokali problema, gali išplisti visuose namuose ir tuomet pelėsio naikinimas bus sudėtingas, brangus ir ilgas procesas. Laikui bėgant pelėsis gali rimtai pakenkti jūsų namo konstrukciniam vientisumui.

Tam tikros rūšies pelėsiai taip pat išskiria nemalonius kvapus, dėl pelėsio pūva mediena, o tai vilioja vabzdžius. Šie daro įtaką ne tik jūsų namų vertei, bet ir pažeidžia jūsų šeimos saugumą bei kenkia sveikatai.

pelėsiai

Pelėsis yra nepastebimas daugelio ligų sukėlėjas

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, „labiausiai pelėsiai žinomi dėl savo alergizuojančio poveikio – šia savybe pasižymi apie 300 pelėsių rūšių.

Žmonių, kenčiančių dėl alergijos pelėsiams, kasmet daugėja, dažniausiai tai pasireiškia alerginiu rinitu ar bronchine astma. Be to, pelėsiai gali sukelti kvėpavimo takų uždegimus, akių ar odos perštėjimą, galvos skausmus ar pakenkti virškinimo sistemai, juos suvalgius su maistu.“

Pelėsiai ir kvėpavimo takų problemos

Esama ne vieno mokslinio tyrimo ir įtikinamų įrodymų, kad patalpų pelėsių poveikis yra susijęs su viršutinių kvėpavimo takų problemomis. Mokslininkai toliau tiria pelėsio poveikį, ypač vaikams.

Kai kurie tyrinėtojai pradeda teigti, kad astma ir kitos kvėpavimo takų ligos kai kuriems vaikams gali būti susijusios su pelėsių patalpose poveikiu.

Pasaulyje skaičiuojama tūkstančiai pelėsio rūšių, esama ir pranešimų, jog gali būti per 100000 pelėsių rūšių.

Tad iš pelėsių galima tikėtis visko. Mokslininkams gali prireikti daugiau tyrimų, kad būtų galima susieti konkrečias sveikatos sąlygas su pelėsiu ar jo rūšimi. Tačiau jei kalbame apie sveikatą,  kam rizikuoti ir testuoti ant savęs – geriau iš karto užsiimti pelėsio naikinimu.

pelėsis

Pelėsis pavojingas, o kodėl tuomet valgome pelėsinį sūrį?

Kaip jau buvo minėta, esama begalė pelėsio rūšių. Yra ir vadinamųjų „gerųjų pelėsių“, kurie naudojami maisto produktų gamybai. Dažniausiai naudojama pelėsinio sūrio brandinimui, o taip pat vytintų dešrų gamyboje (tokios dešros padengtos velvetiniu baltu pelėsiniu apvalkalu).

Specialiai maisto gamybai skirtas pelėsis suteikia maisto produktams ryškesnio skonio, aromato, taip pat palengvina produkto konservavimo procesą. 

Šių specialiai naudojamų pelėsių nevalia maišyti su tuo žalsvu, gelsvu pelėsiu, kuris atsiranda ant senos duonos riekelės ar parūgusio pomidoro. Pastarieji pelėsiai yra nuodingi ir jų negalima valgyti.

Taip pat produktą, kuris pažeistas pelėsio reikia išmesti, nesvarbu, jog atrodytų pažeista tik nedidelė jo dalis.

pelėsinis sūris

Ženklai išduodantys pelėsio atsiradimą namuose

Pelėsis gali būti pasislėpęs daugelyje jūsų namų vietų: palėpėje, po kilimine danga, tarp sienų, ant lubų, tarp plytelių ir pan. Patalpų pelėsis gali būti klastingas, todėl žinant apie pelėsių požymius jūsų namuose, galėsite lengviau jį identifikuoti ir imtis prevencinių priemonių.

Vienas iš pirmųjų rodiklių, rodančių, kad namuose gali būti pelėsių, greičiausiai bus jūsų namuose tvyrantis duslus, žemiškas kvapas. Toks jausmas, jog namai nebuvo vėdinti kelias savaites.

Ypač jaučiamas kai užeinate į patalpas iš lauko, nes kontrastas yra akivaizdus. Galbūt negalėsite nustatyti, iš kur šis kvapas sklinda, bet galite užtikrintai pasakyti, kad kažkur yra dvoko šaltinis.

Kai kuriais atvejais galite vizualiai atpažinti pelėsius, dažniausiai atsirandančius dėmių pavidalu, kurios gali būti skirtingų atspalvių. Šios dėmės gali atsirasti ant sienų, stalviršių ir kitų paviršių.

Paprastai, kai matote ar užuodžiate pelėsį, jis jau kelia riziką jums ir jūsų namams. Tačiau iš tikro tai, ką galite pamatyti ar užuosti, greičiausiai yra tik ledkalnio viršūnė.

pelėsis namuose

Pelėsiai yra neišrankūs – gali atsirasti bet kuriame name

Jei žiūrėjote žymųjį A.Navalno video apie vadinamuosius prezidento rūmus, turėjote pastebėti dalį, apie nuolat pertvarkomus ir remontuojamus rūmus. Prisimenate priežastį?

Teisingai – nes namuose įsiveisė pelėsis. Ir tai įvyko namuose (ar tiksliau rūmuose), kurie pastatyti už milijonus eurų. O kas gali pamiršti šias Maironio eilėraščio eilutes „Pelėsiais ir kerpėm apaugus aukštai / Trakų štai garbinga pilis!“? Taigi ar pilis, ar rūmai, ar tik lūšnelė – pelėsis gali atsirasti bet kur. 

Sąlygos augti pelėsiams

Reikiama sąlyga pelėsiams pradėti augti yra drėgmė. Todėl norint imtis prevencinių veiksmų, reikėtų nuolat pasitikrinti ar nėra su drėgme susijusių problemų namuose. Pavyzdžiui:

  • Kiauras, varvantis stogas, 
  • Nesandarūs pamatai ir nuolat drėgnas rūsys, 
  • Varvanti santechnika, 
  • Prastai vėdinamas vonios kambarys bei virtuvė, 
  • Kondensatas ant kambarių langų. 

Viena dažniausiai pasitaikančių situacijų, kuomet gana greitai atsiranda pelėsis, yra langų pakeitimas plastikiniais. Seni langai buvo nesandarūs, pro juos vyko mikroventiliacija.

Pakeitus į sandarius ir nesukūrus papildomos ventiliacijos, netrunka padidėti bendra drėgmė (kvėpuojant išskiriame drėgmę, o kur dar maisto ruoša ar dušas), todėl atsiranda ir pelėsis. Štai todėl vykdant centralizuotus renovacijos projektus langų keitimas eina išvien su rekuperacijos (ar jos alternatyvos) įrengimu.

Išsprendus drėgmės pertekliaus problemą, užkertamas kelias ir pelėsio atsiradimui ar plitimui. Bet jei visgi pelėsis atsirado patalpose, neignoruokite, imkitės veiksmų!

pelėsis patalpose

Pelėsio naikinimas – kada galima patiems, kada kviesti specialistus?

Šiais laikais yra pakankamai platus pasirinkimas priemonių, kurios gali padėti sustabdyti pelėsių plitimą ir sunaikinti juos. Tačiau tai įmanoma tik kuomet veiksmų imamasi nedelsiant, o taip pat jei pelėsiai dar nėra plačiai paplitę po visus namus. Jei pelėsių gausu, geriau neeksperimentuoti, o patikėti naikinimą būtent specialistams. 

Specialistus kviesti reikia ir tuomet, kai pabandžius naikinti pelėsius, matote, jog tai jų nė kiek nesustabdė – reiškia jūsų metodai neefektyvūs, o gal susidūrėte su atsparesne pelėsių rūšimi. 

Ar pelėsiai išplito namuose?

Vienas iš būdų suprasti ar pelėsiai yra labai išplitę namuose, yra įvertinti jų matomą plotą. 

  • Pelėsio pažeistas plotas mažesnis nei 1 kv.m. – galima nuvalyti įprastomis pelėsių valymo priemonėmis.
  • Pelėsio pažeistas plotas tarp 1 kv.m. ir 3 kv.m. – valyti intensyviai pelėsį veikiančiomis priemonėmis arba kviesti specialistus. 
  • Pelėsio pažeistas plotas yra didesnis nei 3 kv.m. – kviesti specialistus pelėsio naikinimui. 

Laiku pastebėjus, galima imtis veiksmų ir sunaikinti pelėsį. Tačiau reikia įvertinti ir tai, kodėl jis atsirado bei kaip jo atsiradimo išvengti ateityje. Kaip jau minėjome, dažniausia priežastis – drėgmės perteklius, tad raskite drėgmės šaltinį ir įvertinkite ką galite padaryti dėl papildomos ventiliacijos. 

Bet kokiu atveju, neignoruokite – pelėsiai yra grėsmė namams ir sveikatai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Call Now ButtonSkambinti