Skip links
liaudiškos priemonės nuo pelėsio

Liaudiškos priemonės nuo pelėsio: geriausi pelėsio valikliai

Pelėsis – pilkasis ir nemalonusis namų kenkėjas. Jis erdves okupuoja labai greitai, tačiau išprašyti šį nelauktą svečią – kur kas sunkiau, nei tikėjotės. 

Pelėsio plotai dažnai „papuošia“ namų sienas, grindis, langų rėmus ir pačius langus bei kitus paviršius. Taigi, atrodytų, pelėsį reikėtų naikinti pirmiausia dėl to, kad jis atrodo labai neestetiškai, kenkia pastatų konstrukcijoms.

Tačiau didžiausia problema slypi net ne čia: pelėsis daro žalą mūsų organizmui ir neigiamai veikia sveikatą. Pelėsio valikliai ir liaudiškos priemonės nuo pelėsio gali būti pačios įvairiausios – tiek randamos spintelėse, tiek pirktinės (pavyzdžiui, pelėsio valiklis iš buitinių prekių parduotuvės), užtikrinančios 100 proc. rezultatą.

Kokios liaudiškos priemonės nuo pelėsio – pačios efektyviausios ir veiksmingiausios?

Pelėsio naikinimas actu

Actas – puiki priemonė nuo pelėsio, šalinanti ne tik nepageidaujamus kvapus, bet ir padedanti naikinti pelėsį. Actas priskiriamas prie kiekvienuose namuose randamos pelėsio naikinimo priemonės. Jis geriausiai tiks, jei pelėsis pažeidė nedidelius plotus. Teigiama, kad acto efektyvumas kaip priemonės nuo pelėsio – 80 proc. 

Kaip naudoti?

Actu gausiai apipurkškite pelėsio pažeistus plotus ir palikite kelias valandas veikti. Beje, naudokite tik gryną actą: skiesta priemonė efekto neduos. O jeigu acto kvapas erzina ir yra labai nelaminus, į purkštuvą galite įlašinti kelis lašelius eterinio aliejaus. Actas kvepia aitriai, tačiau neigiamo poveikio sveikatai nesukelia. Vėliau pelėsio kolonijas patrinkite drėgna šluoste: tokiu būdu pašalinsite acto ir pelėsių likučius. 

Pelėsio naikinimas actu yra mūsų prosenelių patikrina naikinimo priemonė, o į jų išmintį numoti ranka nevalia.

pelėsio naikinimas actu

Priemonė nuo pelėsio – sodos milteliai

Kaip naudoti? Sodos miltelius sumaišykite su vandeniu (maždaug 1 dalis vandens ir 1 dalis sodos) ir gauta mase ištepkite pažeistas vietas. Šia pelėsių naikinimo priemone galite pasitikėti, jei leisite jai veikti per naktį, tačiau jei neturite galimybių – užteks ir kelių valandų. Po to vėlgi pašalinkite tirpalo likučius švaria sudrėkinta šluoste. 

Tiesa, nemažai išbandžiusiųjų teigia, kad sodos milteliai kaip priemonė nuo pelėsio – kiek per švelni priemonė. Tačiau ji puikiai tinka, jei pelėsį pastebėjote šaldytuve ar duoninėje. Sodos tirpalu gerai išvalykite šaldytuvo ar duoninės vidų, po to gerai nusausinkite paviršius. Stebėkite, kad šaldytuve ar duoninėje nebūtų drėgna, antraip pelėsis čia taps nuolatinis svečias. Galite naudoti ir priemones, sugeriančias drėgmę. 

Beje, soda taip pat puikia sugeria drėgmę: galite jos užberti ant horizontalių pelėsio pažeistų paviršių, o vėliau nušluoti ar susiurbti dulkių siurbliu. 

priemonės nuo pelėsio - sodos milteliai

Purškalas nuo pelėsio – arbatmedžių eterinis aliejus

Arbatmedžių aliejus seniai žinomas kaip priemonė pelėsiui naikinti, kovojanti su grybeliais. 

Kaip naudoti? Taigi, 3–5 a. š. arbatmedžių eterinio aliejaus sumaišykite su puse stiklinės vandens. Gautą tirpalą supilkite į butelį su purkštuvu. Tuomet tirpalu išpurkškite pelėsio okupuotas vietas ir palikite bent 1–3 valandoms, galima ir ilgiau. Po to tiesiog nuvalykite paviršius drėgna šluoste. Šis purškalas nuo pelėsio – vienas palankiausių aplinkai.

pelėsio valiklis - arbatmedžių eterinis aliejus

Pelėsio naikinimo priemonės – vandenilio peroksidas 

Vandenilio peroksidas plačiai naudojamas kaip priemonė, veikianti virusus, bakterijas, pelėsius ir bakterijų sporas, taip pat paviršiams dezinfekuoti. Juo saugiai pelėsius pašalinsite nuo virtuvės paviršių, buitinės technikos, vonios ir vamzdžių, sienų ir kt. 

Kaip naudoti?

Vandenilio peroksidą reikėtų sumaišyti su vandeniu santykiu 1:1 (t. y. lygiomis dalimis). Tirpalo purkškite ant pelėsio pažeistų vietų ir palikite apie 10 min., po to apipurkštas vietas nuvalykite drėgna šluoste. Jei peroksido purkšite ant jautresnių paviršių, pavyzdžiui, dažytų ar tapetuotų sienų, tuomet peroksido pirmiausia galima užpurkšti ant nedidelio plotelio ir stebėti, ar tirpalas nepaveikė apdailos.  Siekiant maksimalaus efekto, tirpalą ant pelėsių pažeistos vietos reikėtų palikti ilgiau. 

Vandenilio peroksidas laikomas alternatyva sudėtyje chloro turinčioms priemonėms, balikliams, nes neturi ilgalaikio neigiamo poveikio.

priemonės nuo pelėsio - vandenilio peroksidas

Pelėsio valiklis baliklis

Jei liaudiškos priemonės nuo pelėsio neatnešė laukiamų rezultatų, tuomet bene geriausias pelėsio valiklis – balinimo priemonė.  

Kaip naikinti pelėsį su balikliu?

Į buteliuką su purkštuvu pilkite vandens ir buitinio baliklio (santykis 10:1), tuomet šiuo tirpalu išpurkškite pelėsio paveiktas sienas, grindis, langų rėmus ir pan.

Pelėsio valiklis baliklis – labai efektyvus, tiesa, baliklis nėra gamtai draugiška priemonė, be to, didėja tikimybė, kad baliklis pažeis paviršius, todėl pirmiausia gauti tirpalu išpurkškite nedidelius plotus ir stebėkite, ar neliks pašviesėjimų. 

pelėsio valiklis baliklis

Pelėsiui naikinti tinka ir citrinų sultimis 

Kaip naudoti? Pirmiausia išspauskite citrinų sultis, po to teptuku jų užtepkite ant supelijusių vietų bei luktelėkite bent 10 min. Po to vėlgi sulčių likučius pašalinkite suvilgyta šluoste. 

Tiesa, citrinų sultys efektyvios tik pelėsiui pradėjus augti, kol jis dar nėra įsisenėjęs. 

Ūkinis muilas kaip priemonė nuo pelėsio

Jeigu pelėsis namuose atsirado neseniai, galima naudoti ūkinį muilą: 10 g muilo drožlių prireiks 1 litro vandens. Šiuo tirpalu plaukite pelėsio apimtas vietas. Tokio tipo priemonės pelėsio naikinimui vėlgi priskiriamos vienoms natūraliausių ir mažiausiai kenksmingų. 

ūkinis muilas kaip priemonė nuo pelėsio

Pelėsio išnaikinti nepavyks, jei nepašalinsite jį sukėlusios priežasties 

Tiesa, nė viena iš aprašytųjų priemonių nesuteiks ilgalaikio efekto, jei nepašalinsite pelėsį sukėlusios priežasties. Dažniausiai pelėsis įsiveisia: 

Pelėsio naikinimas namuose: nepamirškite apsiginkluoti tinkama amunicija 

Pelėsis anaiptol nėra draugiškas mūsų sveikatai, mat galite įkvėpti jo sporų. Tad prieš pradėdami jį valyti, tinkamai apsiginkluokite: dėvėkite apsauginę kaukę ar respiratorių, mūvėkite pirštines. Baigę darbus, gerai išvėdinkite namus. 

Taip pat imkitės visų būtiniausių priemonių, kad pelėsis niekada nebesugrįžtų. O jei pelėsis – labai išplitęs ir savarankiškai jo įveikti nepavyksta, jei nenumanote, kodėl jis vėl ir vėl atsiranda, nedelskite ir kreipkitės į mūsų komandą!

Palikti komentarą