
Ozonavimas kas tai?
Ozonas, kitap vadinamas trideguonimi, yra sudarytas iš trijų deguonies molekulių ir žymimas O3. Kiekvieną dieną kvėpuojame deguonimi, vadinamu dioksidu – O3. Ši trečioji prisijungusi deguonies molekulė yra nestabili ir su kitomis dvejomis molekulėmis turi tik silpną ryšį kuris lengvai skyla aplinkoje.
Ši molekulė nesunkiai prisitvirtina prie bakterijų, virusų, kitų mikroorganizmų, ir, įsibrovusi į šių molekulinę sandarą, juos sunaikina iš vidaus. Tai pats greičiausias žinomas blogo kvapo, mikrobiologiškai užtertos aplinkos, pelėsio sporų naikinimo garantas. Šiame trumpame straipsnyje pasikalbėsime kas yra ozonavimas, kokiems tikslams šis procesas yra naudojamas, bei kokia yra ozonavimo kaina.
Kaip veikia Ozono generatorius?
Vienas iš labiausiai paplitusių būdų išgryninti orą ir pašalinti stiprius kvapus – naudoti ozono generatorių, dar vadinamą ozono oro valytuvu. Generatoriuose ozono susidarymas yra panašus į viršutiniame atmosferos sluoksnyje bei žaibo metu vykstančius procesus, kuomet cheminės reakcijos metu tarp azoto oksidų bei angliavandeninių susidaro O3.
Kadangi ozonas yra labai trapus, jo beveik neįmanoma, bent jau naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis ir žiniomis, saugoti ilgesnį laiką. Todėl jis turi būti gaminamas vietoje, naudojant specialiųjų technologijų įrenginius. Ozono oro valytuvai pasiema deguonį iš oro (O2) ir suteikia jam stiprų elektros krūvį. Šis elektros krūvis leidžia deguonies molekulėms persitvarkyti ir susidaryti ozonui.
Ozonas, leidžiamas iš įrenginio susiduria su tokiomis molekulėmis kaip pelėsis, dūmai ar kitos nemalonios lakiosios medžiagos ir prisijungęs prie užterštųjų dalelių jas sunaikina, jeigu tiksliau – sunaikina ląstelių sieneles. Kadangi šis darinys nėra stabilios formos, sunaikinęs teršalus jis skyla sudarydamas paprasčiausią deguonį.
Ar pastebėjote, jog vaikščiojant didžiuosiuose prekybos centruose, kur aplink tiek daug kvapų, jų neužuodžiame? Tai dėl ozono, kurio maža, saugi koncentracija yra nuolat leidžiama į ventiliacijos kanalus taip sunaikinant visus kvapus bei galimus patologinius mikroorganizmus.
Profilaktiškai oro ozonavimas rekomenduojamas patalpoms, kuriose gali susidaryti biologinis užterštumas. Reguliarumas nustatomas kiekvieno juridinio asmens nuožiūra atsižvelgiant į darbo pobūdį.
Ar saugu grįžti į namus po ozonavimo proceso?
Norint efektyviai išnaudoti ozoną, kiekvienas name esantis plyšys, langas bei tarpas turi būti izoliuotas, ozonas yra itin skvarbus, pasiekia tolimiausius buto ar namo kraštus, jo veikimo metu patalpose negali būti jokios gyvybės, netgi augalų.
Ore esant didelei koncentracijai užeiti į jo veikimo lauką yra labai pavojinga – galima nepataisomai pažeisti kvėpavimo takus, plaučius, todėl įrenginiai turi sumontuotus laikmačius ir po tam tikros veikimo trukmės bei generuojamos ozono koncentruotės išsijungia savaime, prasideda ozono skilimas į deguonį. Užeiant į patalpą po tam tikro laiko rekomenduojama naudoti specialius raspiratorius, atverti langus.
Kaip ir aukščiau buvo minėta, ozonas nėra patvarus darinys musu atmosferos lauke, tad po generatoriaus veikimo pakankamai greitai suskyla, ypatingai įleidus į patalpą daugiau oro. Po ozonavimo jaučiamas kvapas panašus miško, kurį ką tik siaubė lietus ir perkūnija. Tai visai nenuostabu, nes dėl elektros krūvio, ozono kiekis po audros būna didesnis, slėgis žemesnis. Taigi po šio proceso namai kvėpės švariu, šviežiu oru, kuriame bus saugu ir sveika būti.
Turite klausimų? Nemokama konsultacija:
Kokiais atvejais ozonavimas yra rekomenduotinas?
Vaikai, vyresnio amžiaus žmonės dažnai yra jautresni chemikalams, kvapams. Atlikus pelėsio naikinimo paslaugą arba išnaikinus kenkėjus su cheminėmis priemonėmis, rekomenduojama išozonuoti patalpą, kad neliktų dalelių galinčių alergizuoti jūsų organizmą.
Ypatingai tokiu atveju, jeigu jaučiamas pelėsio kvapas, tačiau fiziškai jo nesimato. Pelėsio sporos yra pavojingos tiek jauniems, tiek suaugusiems bei gali iššaukti astmą, kitas alergines reakcijas. Ozonavimas yra praktiškai būtina paslauga žmonėms, jau turintiems alergiją pelėsiams.
Kitas ozono panaudojimas – įsigėręs tabako kvapas į patalpų sienas, valymas po lavono, cheminių ar kitų kvapą skleidžiančių medžiagų išsiliejimo patalpoje.
Koks yra ozono generatoriaus našumas?
1 gramo našumo ozonatorius per 30min veikimą sugeneruoja tiek ozono, jog būtų galima išozonuoti vidutiniškai apie 10 kubinių metrų patalpą. Didinant arba mažinant veikimo laiką, proporcingai keičiasi ir ozonuojamas tūris.
Pavyzdiniai laiko ir ozonuojamos patalpos santykiai:
Prietaiso našumas/laikas | 30min | 1 valanda |
1g/h | 10m3 | 20m3 |
10g/h | 100m3 | 200m3 |
20g/h | 200m3 | 400m3 |
40g/h | 400m3 | 800m3 |
Po ozonavimo patalpas reikia gerai išvėdinti, minimalus vėdinimo laikas – 30min. Taip pat pravartu žinoti, jog ozonas yra sunkesnis už orą ir greičiau nusėda, tad ozono generatorius reikia statyti ne ant žemės, bet kuo aukščiau.
Ozonavimo paslaugos teikiamos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, tačiau savarankiškai užsiimti ozonavimu su galingais prietaisais nerekomenduojama dėl pavojaus sveikatai. Pramoniniuose objektuose oro valymą ozonu gali atlikti tik patyrę specialistai.
Taip pat turėkite omenyje, jog vieno kambario ozonavimas bute neduos naudos, ozonas turi pilnai pasklisti visoje patalpoje, nes nepasiekus kitų ertmių, iš jų vėl pakankamai greitai susidarys nauji mikroorganizmai.
Kokia yra ozonavimo kaina?
Kaina priklauso nuo kelių aspektų. Pirmas, žinoma, yra plotas, antras – geografinė padėtis. Tarkime, jūsų butas yra 50 kvadratų, vidutinis lubų aukštis 2,4m. – ozonavimo kubatūra bus apie 120m3. Pagal turimus ozono generatoriaus rodmenis galima nustatyti kiek vidutiniškai laiko turi būti ozonuojama.
Naudojant galingus prietaisus vidutiniškai buto patalpų ozonavimas užtrunka apie 30-40min, dažniausiai viršyjant kubatūros normas siekiant efektyvesnio rezultato. Taip pat, dėl to, jog ozonas nėra itin patvarus ir greitai skyla, ypatingai esant deguonies protekiui į patalpą.
Ozonavimo kaina tokiam objektui vyrauja nuo 100e iki 150e didžiuosiuose miestose. Tad ozonavimas Vilniuje tikėtina, jog nekainuos daugiau negu 150e 40-60m2 butui. Kaina kinta priklausomai nuo kambarių skaičiaus, ertmių, kurias reikia izoliuoti bei laiko – kartais reikia pakeisti ozono generatoriaus vietą patalpoje.
O kadangi išsijungus generatoriui kurį laiką į patalpas negalima užeiti dėl skilimo procesų, pats ozonavimas gali užtrukti dvigubai ar trigubai ilgiau, tad ir kaina atitinkamai bus didesnė.