Skip links
drėgmė namuose

Drėgmė namuose: ką daryti, jeigu namuose oras yra per drėgnas?

Gyventi jaukiuose, šiltuose ir svarbiausia, sveikuose namuose svajoja daugelis. Deja, kartais tai yra misija neįmanoma dėl besikaupiančios drėgmės. Drėgmė namuose, kaip ir per sausas oras, nėra palanki mūsų sveikatai: visų pirma drėgnose patalpose sparčiai dauginasi mikroorganizmai bei grybeliai, aplinkoje paskleidžiantys ligų sukėlėjus. 

Galiausiai namuose įsiveisia pelėsis, kuris sveikatai kelia dar didesnę grėsmę, o jį išnaikinti labai sudėtinga. Drėgmė skverbiasi į sienas, jas pažeisdama, kenkia pastatų konstrukcijoms, pažeidžia baldus, kitą namų įrangą, buitinę techniką, nes gali prasidėti korozija. Taigi, kaip kovoti su drėgmės pertekliumi? 

Drėgmė namuose: dėl kokių priežasčių ji atsiranda ir kaupiasi? 

Prasta ventiliacija – ypač vonios kambaryje (patikrinkite savo vonios ištraukimo ventiliatoriaus pajėgumus). Virtuvėje, kur dėl kasdienių veiklų drėgmės lygis yra didžiausias. Kituose kambariuose, galbūt orlaidės neatlieka savo darbo? Atminkite, kad namuose drėgmė kaupiasi dėl prastos ventiliacijos ir apskritai dėl jos stokos. 

Per retas patalpų vėdinimas – vėdinant (natūraliai ar dirbtiniu būdu) į patalpas patenka šviežio oro, pašalinama ne tik drėgmė, bet ir patogeniniai mikroorganizmai, nemalonūs kvapai. 

Pastatų statybos defektai – pavyzdžiui, netinkamas šiltinimas, prastai užtaisytos sienų siūlės ir kt. 

Kitų asmenų veikla – pavyzdžiui, butą užliejantys kaimynai ar užlietas rūsys.

Kasdienės veiklos namuose, įskaitant: 

  • maisto gaminimą, indų plovimą; 
  • maudynes vonioje ar duše;
  • skalbimą, skalbinių džiovinimą, lyginimą netinkamose vietose;
  • kambarinių augalų gausą ir kt.
drėgmė namuose - dėl kokių priežasčių ji atsiranda ir kaupiasi

Koks optimalus drėgmės lygis namuose?

Daugelis domisi, kokia drėgmė turi būti namuose ar kambaryje? JAV aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, optimali patalpų santykinė oro drėgmė turėtų būti nuo 30 iki 50 proc., bet jokiu būdu neturėtų viršyti 60 proc. lygio. 

Kiti tyrimai rodo, kad normalus drėgmės lygis namuose (palankiausia gyvenamųjų kambarių oro drėgmė arba rekomenduojama drėgmės norma) yra 40-60 proc. 

Lietuvos higienos normoje HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ taip pat nurodoma, kad santykinės oro drėgmės ribinės vertės turėtų būti ne žemesnės kaip 35 ir neviršyti 60 proc. 

Atminkite, kad normali drėgmė namuose jums padės išsaugoti gerą sveikatą bei apsaugoti turtą nuo daug žalos sukeliančios drėgmės. 

optimali drėgmė namuose

Kaip nustatyti santykinę oro drėgmę namuose?

Nustatyti, kad patalpose oras yra per sausas – kur kas paprasčiau: tuomet greičiau drėgmę praranda oda, sausėja ir ima perštėti akis, atrodo, kad gerklės gleivinė nuolat yra išdžiūvusi ir norisi atsigerti, kamuoja kosulys ir kt. 

O drėgmę mūsų organizmas labiau toleruoja. Tačiau apie per didelį drėgmės lygį mus įspėja ant langų besikaupiantys vandens garai, ant sienų ir langų rėmų pradedantis augti pelėsis, kai tampa sunkiau uždaryti medines duris ar baldų dureles: taip yra dėl to, kad mediena sugerdama drėgmę išbrinksta. 

Norint palaikyti optimalų drėgmės lygį namuose, reikėtų naudoti jį matuojančius prietaisus. Tai:

  • daugiafunkciai termometrai;
  • oro drėgmės matuokliai;
  • meteorologinės stotelės ir kt. 

Anksčiau, kai rinkoje dar nebuvo elektroninių drėgmės matuoklių, buvo plačiai naudojami psichrometrai – prietaisai su padalomis, panašūs į termometrus. Jų tikrai dar galime rasti tėvų ar senelių namuose. Tačiau šiuo metu jau gana archajiškai atrodančius prietaisus pakeitė kur kas tikslesni ir profesionalesni skaitmeniniai drėgmės matuokliai. 

Šiuo metu rinką visiškai užvaldė daugiafunkciai prietaisai – meteorologinės stotelės. Vienas prietaisas leis matuoti patalpų vidaus (kartais – ir lauko, nes į komplektaciją įeina už namų ribų tvirtinamas specialus daviklis) temperatūrą, drėgmės lygį bei oro kokybę. 

Be to, į prietaisus integruojami oro kokybės jutikliai, kurie visą parą analizuoja CO2 lygį, o jam pakilus primena, kad laikas išvėdinti patalpas. Tokiose stotelėse integruoti laikrodžiai su žadintuvais ir dar daug kitų išties reikalingų funkcijų. 

Brangesnės meteorologinės stotelės yra išmaniosios, tad duomenis apie patalpų temperatūrą ir drėgmės lygį gausite tiesiai į savo išmanųjį telefoną ar kitą prietaisą. 

Kaip tinkamai pamatuoti drėgmės lygį patalpose? 

Norint tinkamai pamatuoti santykinę oro drėgmę, matuoklį reikėtų statyti patalpos viduryje, kažkur ant stalviršio ar kito aukščiau grindų esančio paviršiaus. Kartais drėgmės matuokliai pritaikyti kabinti ant sienos: tai patogu, nes nuolat galima stebėti drėgmės lygį patalpose.

meteorologinė stotelė higrometras rodo normalią drėgmę ir temperatūrą

Kaip kovoti su drėgme namuose?

Koreguokite kasdienius savo įpročius – tyrimais nustatyta, kad 4 asmenų šeima vidutiniškai generuoja net apie 15 litrų vandens garų. Kaip šį kiekį sumažinti? Maudantis po dušu reikėtų naudoti vėsesnį vandenį, gaminant maistą visuomet įjungti gartraukį, puodus uždengti, o užuot džiovinus skalbinius ant radiatorių, įsigyti elektrinę skalbinių džiovyklę. 

Vėdinkite patalpas – tinkamas būdas yra plačiai atverti visus namų langus ir vedinti patalpas apie 10 min. Labai svarbu po nakties išvėdinti miegamuosius, nes vėlgi su iškvepiamu oru patalpose lieka daug drėgmės ir anglies dvideginio. 

Sumontuokite ventiliatorių vonioje vonios kambariuose, kur vandens garų išskiriama dešimtimis litrų, būtina naudoti vonios ventiliatorius, kurie efektyviai pašalins perteklinę drėgmę ir sukurs sveiką bei malonų mikroklimatą.

Pagalvokite apie naują ventiliacijos sistemą arba esamos patobulinimą – kai dėl sandarumo atsiranda drėgmės perteklius, o dėl menko vėdinimo įsiveisia pelėsis, rekomenduojama nieko nelaukti ir namuose įsirengti mini rekuperatorių. Atminkite, kad gaivus, šviežias oras yra pats geriausias pelėsio priešnuodis.

Naudokite drėgmės rinktuvus – jei drėgmės lygis – gerokai per aukštas, įsigykite drėgmės sugėriklį (kitaip jie dar vadinami oro sausintuvais). Jų būna pačių elementariausių, pagamintų druskos pagrindu, tačiau galima įsigyti ir ilgalaikių bei puikius rezultatus užtikrinančių profesionalių drėgmės rinktuvų. 

Šie aukštos kokybės drėgmės surinkėjai skirti namams ir biurams, pramonei, rūsiams, baseinams ir kt. Tik atkreipkite dėmesį, kokio dydžio patalpai sausintuvas yra skirtas: keliems kambariams gali tekti įsigyti kelis sausintuvus. 

kaip kovoti su drėgme namuose

O ką daryti, jeigu namuose oras yra per sausas? 

Tačiau yra ir kita medalio pusė: oras namuose būna ne tik per drėgnas, bet ir per sausas. Vėlgi tai – nemaža problema, nes esant sausam orui dažniau jaučiame nuovargį, prasčiau miegame, išdžiūsta gleivinė, sausėja, pradeda šerpetoti oda ir lūpos, didėja tikimybė susirgti peršalimo ligomis, nes, kaip ir drėgname, sausame ore greičiau plinta virusai, dėl per sauso oro paaštrėja alergijos bei astmos simptomai ir kt. 

Greitai ir efektyviai per sauso oro problemą išspręsti padeda oro drėkintuvai. Jie padeda palaikyti tinkamą drėgmės lygį, suteikia komforto bei apsaugo mus nuo ligų. 

Plačiau apie sausą ora namuose ir oro drėkintuvus skaitykite kitame mūsų paruoštame straipsnyje. 

drėkintuvas naudojamas šeimos kovai su sausu oru namuose