Skip links
sausas oras namuose žmogui sukėlė alergiją

Sausas oras namuose: kuo jis pavojingas ir ką daryti?

Įsibėgėjus šildymo sezonui ir orams vis labiau vėstant tenka pasukti radiatorių reguliatorius ir intensyviau šildyti namus. Tačiau, vaduodamiesi nuo vėsos, galime prisišaukti kitą problemą: atsiranda sausas oras namuose. Netgi šiltuoju metų laiku galime susidurti su sausu oru namuose, jeigu drėgmės lygys smarkiai nusileidžia. 

Sausas oras namuose prišaukia daugiau dulkių, bakterijų bei virusų, sudaromos palankesnės sąlygos veistis dulkių erkutėms, kurios dažnai sukelia alergines ligas – slogą, konjunktyvitą, bronchinę astmą, bronchitą, atopinį dermatitą ir net migreną.

Taip pat sausas oras nepalankus namo konstrukcijoms, mediniams baldams, grindims, muzikos instrumentams ir kt. Dėl per sauso oro kenčia ir vaikai bei gyvūnai, todėl šios problemos ignoruoti negalima. Tad kaip ją išspręsti greitai ir šiuolaikiškai?

Kas parodo, kad oras namuose yra per sausas? 

Visų pirma, svarbu žinoti, kad optimalus drėgmės lygis patalpose – 35–60 proc., o optimali temperatūra – iki 21–22 °C. Patalpų drėgmei matuoti rekomenduojama įsigyti drėgmėmačius arba meteorologines stoteles, fiksuojančias daugelį skirtingų parametrų.

meteorologinė stotelė rodo drėgmės lygį bei namų temperatūrą

Kokią žalą sausas oras namuose daro mūsų sveikatai? 

Žmogaus organizmas labiau toleruoja drėgmę, o jei oras – pernelyg sausas, tai pajusime kur kas greičiau. Patalpų orui išsausėjus: 

  • Išdžiūsta nosies bei gerklės gleivinė.
  • Dėl sauso oro namuose organizmas blogiau įsisavina deguonį, todėl prastai jaučiamės, juntame nuovargį. 
  • Suprastėja miegas: jei oras patalpose – karštas ir sausas, prasčiau išsimiegame.
  • Jaučiame, kad sudirgo ir greičiau pavargsta akys, o jei visą dieną tenka praleisti prie kompiuterio, akių nuovargis dienai pasibaigus tampa dar akivaizdesnis.
  • Didėja rizika susirgti peršalimo ligomis, nes sausame ore sudaroma palanki terpė daugintis virusams ir kitiems patogenams. 
  • Paūmėja astmos, alerginių ligų simptomai.
  • Sausas oras namuose neigiamai veikia ir grožį: oda tampa sausa, šiukšti, ją pradeda tempti, ji pleiskanoja; pradeda lūžinėti nagai; suskyla plaukų galiukai; šerpetoja, išdžiūsta ir suskeldėja lūpos.
moteris mėgaujasi grynu oru namuose

Kaip kovoti su sausu oru?

  1. Reguliariai bent keliskart per dieną plačiai atidarykite langus ir išvėdinkite patalpas. Kambariai per kelias minutes nespės atvėsti, o oro kokybė stulbinamai pagerės, išvėdinsite visus dėl per sausos aplinkos ore knibždančius mikroorganizmus.
  2. Patalpas dažniau ne tik siurbkite siurbliu, bet valykite drėgnuoju būdu.
  3. Šiek tiek primažinkite šilumą: kuo patalpose šilčiau, tuo greičiau iš oro pašalinama ir drėgmė. 
  4. Naudokite oro drėkintuvus namams. Internete galime rasti labai daug liaudiškų patarimų orui drėkinti, pavyzdžiui, ant radiatorių kabinti drėgnus skalbinius, statyti indus su vandeniu ir t. t. Tačiau šie būdai yra ne itin veiksmingi, kadangi patalpos nėra nuolat drėkinamos, taip neįmanoma reguliuoti drėgmės lygio, todėl žalos gali būti daugiau nei naudos. Pavyzdžiui, vietoje sauso oro, namuose gali atsirasti drėgmė.
namų oro drėkintuvas kovoja su sausu oru, katė mėgaujasi

Oro drėkinimas specialiais drėkintuvais: ką svarbu žinoti?

Siekiant kontroliuoti patalpų mikroklimatą, reikėtų įsigyti temperatūros ir drėgmės matuoklius: juk drėgmės lygis namuose kinta, tad nuolat sausindami ar drėkindami orą, kai to visai nereikia, galime prisidaryti nemenkos žalos. Pavyzdžiui, mūriniuose namuose vasarą gali būti per drėgna, o žiemą dėl intensyviai pleškančių radiatorių – per sausa. 

Jeigu drėgmės lygis patalpose nukrito žemiau 30 proc., ko pasekoje atsiranda sausas oras namuose, orą jau patartina drėkinti specialiais oro drėkintuvais.

Oro drėkintuvai yra kelių rūšių 

Šilto oro drėkintuvai – veikia panašiai kaip ir elektriniai virduliai: vandenį kaitinimo elementu prietaisas pašildo ir tuomet jį išgarina į aplinką. Šio tipo oro drėkintuvų ypatumas – jog sunaudojama daugiau elektros energijos, tačiau tai efektyvus būdas išvengti bakterijų. Karšto oro drėkintuvai veikia tyliau, nes nenaudojamas ventiliatorius. Taip pat juos galima naudoti ir eteriniams aliejams garinti. 

Ultragarsiniai oro drėkintuvai – veikia itin tyliai. Aukšto dažnio garsų bangos, virpindamos metalinę diafragmą, vandenį suskaido į mikrolašelius – patalpose paskleidžiamą dulksną. Ultragarsiniai oro drėkintuvai energiškai yra labai efektyvūs, veikia tyliai, todėl tinka net miegamuosiuose, o į aplinką gali paskleisti tiek šaltus, tiek ir karštus garus. 

Oro drėkintuvai-valytuvai – jie vienu metu gali valyti ir patalpų orą, pašalindami iš jo dulkes, žiedadulkes, gyvūnų pleiskanas, kitus teršalus, nemalonius kvapus, bakterijas ir t. t. Taigi, šie prietaisai visiškai pasirūpins jūsų namų ir darbo aplinkos oro kokybe.

Drėkintuvai-jonizatoriai – tai prietaisai, vienu metu atliekantys net 3 funkcijas: jie orą drėkina, valo ir aromatizuoja. 

šuo megaujasi oro drėkintuvu ir jo garais

Keli svarbūs klausimai renkantis oro drėkintuvą

  • Kokio dydžio patalpai (patalpoms) drėkintuvas tinka?
  • Kokio dydžio oro valytuvo vandens rezervuaras? Kuo jis mažesnis, tuo dažniau teks jį papildyti. 
  • Koks kiekis drėgmės išgarinamas per tam tikrą laiką?
  • Ar jums reikalingos papildomos funkcijos (drėgmėmatis, oro valymo ar difuzoriaus funkcija ir kt.)?

Gera žinia – ta, kad mūsų el. parduotuvėje oro drėkintuvų asortimentas – itin platus, todėl tinkamiausią oro drėkintuvą ras ir išsirinks kiekvienas, per sausas oras namuose bus pamirštas. Galite įsigyti aukštos kokybės hibridinius ar net pramoninius oro drėkintuvus, stilingus aromaterapijai skirtus prietaisus, kurie orą drėkins ir aromatizuos, sukurs namuose jaukią atmosferą ir taps itin stilinga interjero detale ar puikia dovanos idėja. Atminkite – oro drėkintuvas vaikams – taip pat nepakeičiamas prietaisas: mažuosius jūsų šeimos narius jis apsaugos nuo ligų ir alergenų. 

oro drėkintuvas drėkina sausą orą namuose

Palikti komentarą