Pelėsis – tai tam tikros rūšies grybas, namų kenkėjas, augantis nedideliais siūleliais (gijomis) ir sudarantis tam tikrą tinklą.
Savaime pelėsis namuose gal ir nebūtų toks grėsmingas, jei ne jo lengvai oru pernešamos sporos – vieni iš žinomiausių alergenų, skatinančių astmą ir kitas kvėpavimo takų ligas. Negana to, pelėsis gadina apdailą, sukelia nuostolių, o pelėsio kvapas namuose kelia neigiamas asociacijas.
Mokslininkai mano, kad gali egzistuoti net iki 300 tūkst. pelėsių rūšių! Tačiau keli jų – itin dažni nepageidaujami lankytojai mūsų namuose.
Turinio rodyklė
Dažniausiai namuose aptinkamos pelėsių rūšys: kaip atpažinti tyliuosius kenkėjus?
Aspergillus. Šios rūšies pelėsis būna baltos, žalsvos arba pilkos su tamsiomis dėmėmis spalvos. Dažniausiai jis aptinkamas sienose, palėpėse, rūsiuose, taip pat ant smulkių bei birių maisto produktų.
Aureobasidium pelėsis yra rausvos spalvos su juodomis dėmėmis. Įprastai jis auga ant natūralios medienos, sienų ar ties sandarinimo vietomis.
Cladosporium. Šis pelėsis – nereiklus aplinkos sąlygoms, puikiai auga tiek vėsiose, tiek ir šiltose patalpose. Dažnai cladosporium rūšies pelėsių galima aptikti ant tekstilinių paviršių (pavyzdžiui, užuolaidų ar kilimų), medienos, o taip pat ir šildymo-vėsinimo sistemose.
Penicillium – tai viena iš penicilino, kurį atrado garsusis britų biologas ir farmakologas Aleksandras Flemingas, atmainų. Penicillium dažniausiai pradeda augti vandens pažeistose patalpose, ant paviršių ar po jais, pavyzdžiui, po kilimais, rūsiuose. Šio pelėsio spalva – mėlynai žalia ar gelsva.
Stachybotrys chartarum (juodasis pelėsis) – vienas nemaloniausių ir plačiausiai paplitęs pelėsis namuose. Žalsvai juodos spalvos grybai linkę augti ant paviršių, kurių sudėtyje yra daug celiuliozės, pavyzdžiui, ant popieriaus, kartono, medžio drožlių plokščių, gipskartonio ir pan.
Trichoderma: tai pelėsis, dažniausiai okupuojantis medinius paviršius, augantis ant langų drėgnose patalpose – vonios kambariuose ar virtuvėse. Šis pelėsis nesunkiai atpažįstamas dėl baltos ar kreminės spalvos, o išleisdamas sporas tampa žalsvas.
Kaip atrodo juodasis pelėsis namuose ir kokios sąlygos reikalingos jam plisti?
Pelėsis namuose – itin nelaukiamas svečias. Namų lubas ir sienas įprastai papuošia (žinoma, neigiama prasme) juodasis pelėsis. Tam, kad juodasis pelėsis namuose pradėtų augti, būtinos 3 sąlygos:
- Didelė patalpų drėgmė (nuo 60–75 proc. ir daugiau), kuri nespėja pasišalinti, todėl kaupiasi ir prišaukia pelėsį bei skatina jo kolonijų plitimą. Taigi, jei namuose džiovinate skalbinius, o vonios kambaryje nėra vėdinimo sistemos kaip ištraukimo ventiliatorius, laukite šio nemalonaus grybo atakų. Tiesa, nors ir drėgmė namuose nėra palanki jūsų būviui, svarbu žinoti, kad per sausas oras namuose taip pat neigiamai veikia sveikatą.
- Žemenė temperatūra (iki 18 °C, bet dažniausiai ir dar mažiau): tam, kad pelėsis namuose atsirastų, ji turi laikytis ilgesnį laiką. Svarbu žinoti, kad jei namuose nuolat yra per šalta, bus sunku suvaldyti per didelį drėgmės kiekį, o šie 2 veiksniai jau didina pelėsio atsiradimo tikimybę. Tiesa, bloga žinia – net ir minusinėje temperatūroje pelėsis ant sienų nežūsta, o tik nustoja daugintis. Kviečiame išsamiau susipažinti, kokia temperatūra namuose yra optimali.
- Prasta ventiliacija. Jei patalpos nevėdinamos arba vėdinamos netinkamai, oras negali cirkuliuoti, o patalpų drėgmė kondensuojasi ant sienų, kol galiausiai pradeda augti ir pelėsis. Pelėsis ant sienos išnaikinamas sunkiai, nes dažnai būna įsiskverbęs į gilesnius apdailos medžiagų sluoksnius. Įprastai juodojo pelėsio kolonijų galime aptikti vonios kambariuose jeigu nėra ištraukimo ventiliatoriaus, virtuvėse, bet jei sąlygos jam daugintis ir augti – itin palankios, sporos pasklinda ir pelėsis namuose okupuoja vis didesnius plotus.
- Tiesa, minima ir dar viena būtinoji sąlyga – aplinkoje esančios sporos. Jeigu namuose turite didėlę pelėsio sporų koncentraciją, tuomet iš pradžių turite jas panaikinti, o ateityje išvengit jų padės sporas profesionalūs oro valytuvai.
Kaip dauginasi juodasis pelėsis?
Pelėsio sporas galima lyginti su sėklomis. Jos sklando ore, iki kol suranda tinkamą paviršių (pakankamai aukšta drėgmė, palanki temperatūra ir kt.) ir ten pradeda dygti ir augti.
Juodasis pelėsis plečiasi, augindamas mažus plaukelius, dar vadinamus hifais. Kuo palankesnė terpė, tuo greičiau pelėsis auga. Taip per santykinai trumpą laikotarpį pelėsių kolonijos gali išplisti ir apimti gana didelį plotą.
Pelėsio sporų (net jei čia nėra paties pelėsio) dažnai galime aptikti tiek įvairios paskirties patalpose, tiek ir lauko erdvėse, kuriose yra organinių medžiagų – lapų, žievės, medienos ir kt.
Pelėsio žala sveikatai
Pelėsis gali nulemti įvairias ligas ar nepageidaujamas organizmo reakcijas, tarp kurių dažniausiai minimos:
- Alergija. Daugelis žmonių yra jautrūs pelėsio išskiriamiems toksinams. Į juos organizmas gali reaguoti panašiai, kaip ir į kitus aplinkos alergenus (žiedadulkes, gyvūnų pleiskanas ir pan.). Apie alergiją pelėsiams praneša tipiniai simptomai – sloga, čiaudulys, nosies ir gerklės niežulys, akių ašarojimas ir kt.
- Astmos priepuoliai. Jei asmuo serga astma, pelėsis didina priepuolių tikimybę.
- Aspergiliozė. Tai įvairių infekcinių susirgimų grupė. Jai būdingas sutrikęs kvėpavimas, kosulys, dusulys, nuovargis, svorio kritimas ir kt.
- Toksinės organizmo reakcijos – apsinuodijimas. Tam tikrų rūšių pelėsis gamina natūralias kancerogenines medžiagas. Pelėsio sporų mes įkvepiame arba galime jų suvartoti su maistu. Dėl to gali skaudėti galvą, varginti svaigulys, pasunkėti kvėpavimas ir pan.
- Pneumonitas dėl padidėjusio jautrumo. Tai tam tikros rūšies plaučių uždegimas, tarp kurio sukėlėjų įvardijami ir pelėsiai.
- Įvairūs uždegimai. Pelėsis namuose gali paskatinti bakterijų, mikrobų dauginimąsi organizme ir nulemti uždegimines reakcijas.
- Sinusitas. Pelėsis didina tikimybę susirgti sinusitu, kitomis kvėpavimo takų ligomis.
Išsamiau skaitykite: Pelėsio žala organizmui: kokie yra galimi sveikatos pavojai?
Kaip išnaikinti pelėsį namų sąlygomis?
Kaip išnaikinti pelėsį, kaip panaikinti pelėsį nuo sienų ir pan. – klausimai, kuriuos kelia nemažai butų, namų, administracinių bei komercinės paskirties patalpų savininkų. Būdų išnaikinti pelėsį namuose yra pačių įvairiausių, tačiau populiariausi yra mūsų aptariami.
Pelėsio naikinimas naminėmis priemonėmis yra efektyvus, jei pelėsis nedaug išplitęs. Pelėsio pažeistos vietos sėkmingai gali būti apdorojamos:
- actu;
- vandens ir valgomosios sodos tirpalu;
- arbatmedžių aliejumi;
- citrinų sultimis;
- vandenilio peroksidu;
- buitiniu balikliu su chloru;
- ūkiniu muilu ir kt.
Svarbiausia paslaptis šalinant pelėsį naminėmis priemonėmis – jo pažeistas vietas kruopščiai nuvalyti ir išdžiovinti. Daugiau apie priemones nuo pelėsio skaitykite čia.
Profesionalus pelėsio panaikinimas
Jeigu abejojate, ar savarankiškai visam laikui pavyks atsikratyti pelėsio, bijote sugadinti paviršius arba pelėsis apėmęs didelius plotus, rekomenduojama kreiptis į specializuotas įmones, kurios teikia pelėsio naikinimo paslaugą.
Parinksime tinkamiausias pelėsio naikinimo metodikas, garantuosime puikius rezultatus, padėsime išvengti pelėsio sukeliamų negalavimų bei pasiūlysime draugišką kainodarą. Norite pasitarti, kaip naikinti pelėsį? Susisiekite – kvalifikuotų mūsų darbuotojų patarimai – nemokami!
Labai svarbi – ir pelėsio profilaktika
Jei pelėsį sėkmingai išnaikinote, tačiau nepašalinsite jo augimo priežasties, tikėtina, kad pelėsis sugrįš ar dar blogiau – atakuos nuolatos.
Taigi namuose reikia užtikrinti optimalią temperatūrą ir drėgmę, vėdinti patalpas, įsirengti patikimą ventiliacijos sistemą arba kondicionierių.